445219662_98180
17
دسامبر

فیدرمیکسر خوب چه ویژگی هایی دارد؟ چطور آن را نگهداری کنیم؟

فیدر میکسر یک دستگاه بسیار پرکاربرد در صنعت دامداری است که تمامی دامداران برای مخلوط کردن جیره و خوراک دام های خود از آن استفاده می کنند! این دستگاه به انواع مختلف ثابت و پرتابل تقسیم بندی می شود که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خودش است. اگر صاحب یک دامداری هستید و یا می خواهید، یک دامداری راه اندازی کنید، بهتر است ابتدا این مطلب را بصورت دقیق و باجزئیات مطالعه کنید تا اطلاعات خوبی در این زمینه و این دستگاه پرکاربرد بدست آورید. با ما همراه باشید.

فیدر میکسر ثابت

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین انواع این دستگاه، نوع ثابت آن است که با توجه به شرایط بسیاری از دامداری ها و تجهیزات آن ها استفاده از آن ها، بسیار به صرفه تر از نوع دیگر است! این دستگاه ها در واقع بستگی به شرایطی از جمله شرایط ساختمانی، تجهیزات دامداری و … توسط مهندسین و یا کارشناسان انتخاب می شوند. این دستگاه ها، می توانند امکانات مختلفی داشته باشند از جمله:

بارکن هیدرولیک

جیره و خوراک دامی که رطوبت بالایی داشته باشد، می تواند برای دام خوش خوراک تر باشد و در نتیجه بر روی سلامتی آن تاثیر مسقیمی بزارد. دستگاه فیدر میکسر ثابت استاندارد، دارای بارکن هیدرولیک است که این قابلیت را به آن می دهد تا فرآیند بارگیری جیره یا خوراک دام را آسانتر از همیشه انجام دهد. این فرآیند بارگیری باعث می شود که رطوبت خوراک یا جیره دام، افزایش پیدا کند.

سیستم توزیع هوشمند

توزیع کردن و تقسیم بندی صحیح خوراک دام بر اساس معیارهای مختلفی که هر دامداری برای این کار دارد، بسیار مهم است. این موضوع باعث تاثیر بر روی دام می شود. دستگاه های استاندارد و ثابتی که در این حوزه تولید می شوند، دارای قابلیت سیستم توزین هوشمند هستند. سیستم توزین هوشمند در واقع به شما کمک می کند کهک برنامه ریزی هوشمندی برای انواع جیره و خوراک دام انجام دهید.

همچنین فیدرمیکسری که دارای سیستم توزین هوشمند باشد به سنسورهای مختلف و متنوعی مجهز است که می تواند، میزان وزن جیره را نیز اندازه گیری کند و در صورتی که بیش از حد مجاز باشد، آن را بوسیله آلارم های مخصوص گزارش کند.

دستگاه مخلوط کن عمودی

نوع دیگری از دستگاه های مخلوط جیره و خوراک دام که دارای مزایای خاص خود است؛ دستگاه مخلوط کن عمودی است. این دستگاه دارای مزایا و کاربردهای زیادی از جمله تهیه مخلوط یکنواخت در کم ترین زمان ممکن است. این نوع از فیدر میکسرها دارای پایین ترین نوع استهلاک است و در نتیجه نگهداری از آن ها، هزینه ی کم تری دارد.

این دستگاه ها نسبت به نوع افقی خود، دارای عملکرد بهتری هستند که باعث می شود طول عمر مفیدتری داشته باشند. طول عمر مفیدتر این دستگاه در واقع باعث کاهش هزینه های یک دامداری می شود. البته سرعت بالای این دستگاه و تولید مخلوط در سریع ترین زمان ممکن از دیگر مزایایی است که این نوع خاص از دستگاه دارد.

در این نوع از دستگاه ها خبری از له کردن سافه علوفه نیست و بدون خرد کردن برای دام، خوراک و جیره تهیه می شود. در واقع با برش عمودی یک ساقه علوفی، انواع علوفه ها را مخلوط می کنند.

استفاده از دستگاه های مخلوط جیره و خوراک دام

با توجه به رشد سریع دامداری ها و افزایش نیاز به دام بیشتر، شاهد این هستیم که در دامداری های صنعتی از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که باید آن را قابل توجیه دانست. یکی از انواع رایج دستگاه ها که در دامداری ها بصورت یک ضرورت بدل گشته است، فیدر میکسر دامداری است! در ادامه بیشتر در مورد انواع این دستگاه، کاربردها و مزایای آن، معایب و مشکلات آن صحبت می کنیم. در ادامه اطلاعات خوبی در این زمینه، می توانید بدست آورید.

انواع فیدر میکسر دامداری ها

اگر می خواهید برای دام خود یک غذای مخلوط درست کنید،ف شاید اولین قدمی که باید بردارید، این است که فیدر میکسری بخرید که نیازها و خواسته های شما را بصورت کامل برآورده کند. در بازار ایران و دیگر کشورها انواع مختلفی از این نوع دستگاه در دسترس است که شناخت آن می تواند کمک زیادی به شما بکند تا به خواسته خود برسید. در ادامه تمامی انواع فیدر میکسرها که در بازار ایران و دیگر کشورها دارای طرفداران زیادی هستند را با هم بررسی می کنیم تا شما بتوانید تصمیم گیری کنید که کدام نوع از این دستگاه برای شما مفیدتر است:

 • مخلوط کن افقی
 • مخلوط کن عمودی
 • مخلوط کن غلطکی
 • مخلوط کن طبلکی (زنجیره ای یا پارویی)

فیدر میکسر افقی

همانطور که در بالاتر هم در مورد آن ها کمی صحبت کردیم، این نوع از مخلوط کن ها برای مخلوط نوع 1 تا 4 خوراک دام می توانند، مفید باشند. این نوع از مخلوط کن ها مجهز به چند نوع تیغه برای مخلوط شدن، دستگاه هستند. این دستگاه قادر است که با استفاده از تیغه هایی که دارد، ساقه علوف را با اندازه اهی 3 یا 4 اینجی برش دهد.

بعد از برش ساقه های علوفه که برای دام می خواهند از آن ها استفاده کنند، آن ها را مخلوط می کنند تا خوراک مخلوطی برای دام تولید شود. اگر دستگاه فیدر میکسر به درستی کار نکند و یا نسبت صحیحی از جیره و خوارک را نتواند، مخلوط کند به زودی شاهد مشکلات متعدد دامی از نظر گوارش خواهید بود که بهتر است، آن را کاملا در نظر بگیرید و بعد اقدام کنید.

فیدر میکسر عمودی

این نوع از دستگاه مخلوط کن را به صورت خلاصه در بالاتر توضیح دادیم و مزایای آن را بررسی کردیم. همانطور که احتمالا خودتان هم می دانید، این نوع از مخلوط کن ها دارای یک مخزن با یک واحد اوگر مرکزی هستند. جیره ها و خوراک های دامی که بصورت خشک، می توانند استفاده شوند توسط این دستگاه برش داده می شوند. البته این دستگاه می تواند، دارای تجهیزاتی باشد که خوراک دام را مرطوب کند.

این نوع از مخلوط کن ها، نسبت به انواع دیگر عملکرد و کارایی بهتری دارد، اما قیمت بالاتری نیز دارد به همین علت تنها دامداری های صنعتی که منابع مالی کافی در اختیار دارند، می توانند از این نوع دستگاه برای مخلوط کردن جیره یا خوراک دام خود استفاده کنند.

فیدر میکسر غلتکی

نوع دیگر از مخلوط کن های خوراک دام که نسبتا محبوب است، مخلوط کن غلتکی است که از چند تیغه و غلتک تشکیل شده است. در این روش سیستم مخلوط کننده چرخشی، خوراک های مختلف را از قسمت پایین عبور می دهد و به سمت بالا حرکت می دهد.

در این دستگاه با توجه به برهم زدن مداوم یونجه، کاهشی در اندازه علوفه مشاهده نخواهیم کرد و همین موضوع باعث افزایش کیفیت جیره ی مخلوطی می شود که توسط دستگاه تولید شده است. بعضی از صاحبان دامداری ها برای این که بتوانند، مقدار بیشتری علوفه و یونجه در دستگاه ذخیره کنند از مخزن ها استفاده می کنند.

مخزن ها در واقع نوع دیگری از شیوه ذخیره سازی هستند که کمک می کند تا میزان بیشتری علوفه ذخیره شود.

فیدر میکسر طبلکی (زنجیره ای یا پارویی)

اگر بخواهیم این نوع از مخلوط کن ها را با نوع غلطکی مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که نتیجه مشابهی در بر خواهد داشت با این تفاوت که به نیرو و قدرت کمتری در این شیوه استفاده می شود که باید به آن توجه کافی کرد.اگر خواستید که از این نوع مخلوط کن برای تولید جیره مخلوط دام خود استفاده کنید، باید بدانید که قبل از هرکار باید اندازه یونجه خود را به دو و نیم سانتیمر تا هفت و نیم سانتیمتر برسانید!

سوال هایی که باید قبل از خرید فیدر میکسر از خود بپرسید؟

سوال های صحیح باعث می شوند که شما جواب های صحیح بدهید. سوالاتی که در ادامه به آن ها پاسخ می دهیم، سوالاتی هستند که شما در واقع باید آن ها را از خود بپرسید تا خرید هوشمندانه ای داشته باشید. خرید هوشمندانه فیدر میکسر باعث افزایش کیفیت جیره دام شما و در نتیجه افزایش تولید آن می شود. پس این قسمت را با دقت هرچه تمام مطالعه کنید و اگر دوست داشتید از روی نکات مهم آن یادداشت برداری کنید تا در خاطرتان بماند.

به چه نوع فیدر میکسری نیاز دارید؟: ثابت یا متحرک؟

مخلوط کن ها و میکسرها در حقیقت به دو نوع کلی ثابت و متحرک تقسیم بندی می شوند که در ابتدای این مقاله کامل و جامع در مورد آن ها کمی صحبت کردیم. اگر می خواهید نوع ثابت این مخلوط کن ها را بخرید، باید بدانید که آن ها را باید در یک انبار سقف دار نگهداری کنید و نمی توانید از آن بصورت متحرک یا پرتابل استفاده کنید.

معمولا خوراک های دامی که قصد مخلوط کردن آن ها را با هم دارید، بوسیله لوله های مخصوص از انبار به درون دستگاه ریخته می شود تا آن ها را با هم مخلوط کند و نتیجه ی آن را بیرون دهد.نوع دیگری از میکسرها که معمولا قیمت بالاتری نیز دارند، میکسرها و مخلوط کن های قابل حمل یا پرتابل هستند که در نوع خود به شدت کاربردی هستند.

میکسرهای متحرک را نمی توانید با چرخ جابجا کنید، بلکه برای جابجا کردن آن ها نیاز به یک تراکتور، کامیون یا وسیله ای سنگین دیگری دارید که قدرت موتور بالاتری داشته باشد و بتواند دستگاه را جابجا کند! از مزیت های اصلی این نوع از مخلوط کن های قابل حمل این است که می تواند به دام کند تا در هر نقطه ای که خواست، تغذیه کند.

چه نوع جیره ای می خواهید به دام خود بدهید؟ آیا علوفه ساق بلند هم جزو برنامه های شما است؟

استفاده از نوع خشک یا مرطوب جیره دارای شرایط متفاوتی هستند و باید دستگاه های متفاوتی برای مخلوط کردن آن ها نیز استفاده شود. اگر دستگاه شما مخصوص جیره مرطوب باشد و با آن جیره خشک را مخلوط کنید، احتمالا متوجه خواهید شد که عملکرد دستگاه شما دچار مشکل شده است چرا که علوفه دور تیغه گیر کرده است.

در هر دستگاه می توان، میزان خاصی از یونجه یا علوفه خشک را به دستگاه اضافه کرد، پس بهتر است که در مورد آن کمی فکر کنید و بعد نوع فیدر میکسری که در نظر دارید را انتخاب کنید.جالب است بدانید، میکسرها و مخلوط کن هایی وجود دارند که قادر هستند، یونجه خشک ساقه بلند را حتی تا نسبت 20 درصد، تحمل کنند و هیچ مشکلی در عملکرد آن ها بوجود نیاید!

متاسفانه برخی از صاحبان دامداری ها بدون داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، فیدر میکسری را خریداری می کنند که تنها در صورتی می تواند، علوفه خشک را مخلوط کنند که قبل از ورود به دستگاه خرد شده باشند، در غیر این صورت دستگاه دچار مشکلات متعددی می شود و کارایی آن کاهش پیدا می کند.

ظرفیت فیدر میکسری که در نظر دارید، چه قدر است؟

دسته بندی انواع فیدر میکسرها معمولا بر اساس اندازه و ظرفیت آن ها در یک مدل خاص، انجام می شود و هر دامداری با توجه به تعداد دام شیرده و یا خشک خود، باید انتخاب کند که به چه ظرفیتی نیاز دارد. اندازه و ظرفیت فیدر میکسرها بر اساس حجم و متر مکعب انجام می شود و هیچ مشکلی در تقسیم بندی آن ها وجود نخواهد داشت.

ظرفیت مفید استوانه

یکی از اصطلاحاتی که در این زمینه به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید، واژه ظرفیت مفید استوانه است که باید معنای آن را بدانید. ظرفیت مفید استوانه در واقع میزان حجمی از دستگاه مخلوط کن است که هم سطح با لبه های مخزن قرار می گیرد.

ظرفیت مخلوط

اصطلاح دیگری که در واقع مهم تر از ظرفیت مفید استوانه است، ظرفیت مخلوط دستگاه است که معمولا عددی است که نسبت 70 یا 80 درصدی با ظرفیت مفید استوانه دارد.

لطفا این فکر را در سر نداشته باشید که می توانید یک میکسر با ظرفیت مخلوط کمتر بخرید ولی آن را کامل پر کنید! دستگاه شما باید تا میزان صحیحی پر شود و از آن استفاده شود! اگر می خواهید، میکسری داشته باشید که میزان خاصی از ظرفیت را متحمل شود، پس اصلا میکسری با ظرفیت کمتر را خریداری نکنید چرا که هزینه های تعمیر و نگهداری آن سر به فلک خواهد کشید.

معمولا هدف این است که میزان ضایعات خوراک را به حداقل رساند. سیستم تغذیه ای که معمولا برای دام ها در نظر گرفته می شود، بصورت گروهی مد نظر گرفته می شود. شما باید گاوهای خود را بر اساس معیارهای زیر دسته بندی کنید:

 • مرحله شیردهی (گروه گاوهای تازه زا)
 • سن (گروه تلیسه های شکم اول)
 • میزان تولید شیر
 • وضعیت بدنی (گروه پر تولید یا کم تولید)
 • وضعیت تولید مثل (آبستن یا دوره باز)

با دسته بندی گاوها بر اساس این معیارها، می توانید  آن ها را بهتر از قبل مدیریت و کنترل کنید و فضای استراحت و خواب کافی به آن ها اختصاص دهید. همچنین طبق گزارش ها و تحقیق های بدست آمدده با این روش دسته بندی می توان زمان شیردوشی هرگاو را به کمتر از دو ساعت، کاهش داد.

اندازه و ظرفیت مخلوط کن ها باید متناسب با اندازه بزرگترین گاوهای شما باشد تا برای آن ها مشکلی بوجود نیاید، همچنین این دستگاه فیدر میکسر باید قادر باشد که مقادیر کمتری خوراک برای گاو را مورد استفاده قرار دهد.  اگر شما بتوانید فیدر میکسر با ظرفیت کمتری را مناسب کار خود خریداری کنید، صرفه جویی بیشتری از لحاظ مالی نسبت به وقتی که فیدر میکسر با ظرفیت بیشتری خریده اید، کرده اید!

یکی دیگر از نکاتی که می تواند در انتخاب ظرفیت فیدر میکسر به شما کمک کند، این است که امکان افزایش مقدار دام را در طول فصل های مختلف در نظر داشته باشید! تعداد دام های گله با میزان ظرفیت فیدر میکسر یک رابطه مستقیم دارد.

اگر از مخلوط کن های متحرک استفاده می کنید، باید بدانید که هر چه میزان ظرفیت یک فیدر میکسر بالاتر برود، باید ظرفیت تراکتور یا وانتی که می خواهید با آن دستگاه را جابجا کنید هم تغییر می کند. دستگاه فیدر میکسر متحرک برای جایجایی به یک تراکتور بصورت دائمی احتیاج خواهد داشت، البته با افزایش ظرفیت و وجود منبع، می توان از تراکتور اضافی هم برای بارگیری علوفه کمک گرفت که برای عدم آسیب به دستگاه معمولا توصیه می شود.

فیدر میکسری که قصد خریداری آن را دارید، چه نوع سیستم توزین و آهنربایی باید داشته باشد؟

وجود سیستم توزین و آهنربا برای هر نوع فیدر میکسری که قصد خرید آن را داشته باشید، اجتناب ناپذیر است! اگر در این زمینه اطلاعاتی نداشته باشید، احتمالا می پرسید که آهنربا دقیقا چه کاربردی در دستگاه مخلوط کن دارد؟ آهنربا یک امکان ضروری برای تمامی دستگاه های فیدر میکسر است و کاربرد آن در جمع آوری فلزات، میخ، سیم و … است تا در غذای حیوان وجود نداشته باشد. مصرف اشیای فلزی و تیزی می تواند ضرر زیادی برای دام داشته باشد.

برای این که تمامی اندازه گیری های وزن جیره به درستی انجام شود از سیستم توزین کمک گرفته می شود. برخی از دستگاه های مخلوط کن دارای سیستم توزین هوشمند هستند که بر اساس آمار و اطلاعاتی که شما به آن ها می دهید، کار را بصورت اتوماتیک انجام می دهند و هیچ نیازی به شما در انجام کار نیست!

تراکم مادع غذایی و نوع آن در هر جیره غذایی باید رعایت شود. رعایت شدن جیره غذایی و تراکم آن باعث می شود که دام سالم تر و شاداب تری وجود داشته باشد. سنجش میزان تراکم و پخش آن بوسیله سیستم توزین انجام می گیرد. برای توزین می توان از وسایل مختلفی استفاده کزد از جمله معروف ترین آن ها عبارت اند از:

 • سیستم توزین الکتریکی
 • سیستم توزین مکانیکی

اکثر میکسرهایی که در حال حاضر تولید و به بازار عرضه می شوند، دارای میکسر توزین الکتریکی هستند. سیستم توزین الکتریکی برای دامداران مزایای زیادی دارد از جمله آن ها می توان به قابلیت کنترل و بررسی وضعیت جیره ی دام، اشاره کرد.

دقت سیستم های توزیع با توجه به اهمیت بالای کار آن ها بسیار بالاست و میزان آن یک درصد است. برای انتخاب سیستم توزین باید به وزن جیره های خود اشراف داشته باشید. به عنوان مثال اگر می خواهد خوراک و جیره ای کمتر از 20 پوند را مخلوط کنید، بهتر است از سیستم های توزین با ظرفیت کم استفاده کنید.

نگهدای و تعمیر فیدر میکسر

بعد از خرید دستگاه مخلوط کن جیره های غذایی حیوانات، باید این مسئله را در نظر بگیرید که نگهداری و تعمیر آن به چه شکلی است؟ سرویس دوره ای آن هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟ از چه کسانی برای نگهداری و تعمیر دستگاه باید کمک بگیرید؟ معمولا افراد زیادی هستند که در مورد نگهداری و تعمیر دستگاه خود سوال دارند و نمی دانند که چکاری باید انجام دهند.

اگر صاحب یک دامداری هستید که برای مخلوط کردن جیره ی دام خود از یک فیدر میکسر استفاده می کنید، باید بدانید که نحوه صحیح نگهداری از دستگاه مخلوط کن اهمیت بسیار بالایی دارد که باید توجه کافی به آن داشته باشید. متاسفانه عملکرد ناصحیح و نادرست یک دستگاه میکسر، عملکرد مستقیمی بر روی دام و کیفیت تولیدات آن دارد. شما باید برای نگهداری میکسر از یک برنامه ی منظم پیروی کنید.

برنامه ی نگهداری میکسر باید بصورت صحیح و منظم باشد. بصورتی که پیوسته باید قطعات خراب را تعویض کرد و تیغ های میکسر را تیز کرد. باید بصورت منظم و پیوسته، گریس خور، سطح روغن، دقت سیستم توزین و مواردی از این دست را چک کرد تا از درست بودن آن ها مطمئن شد.

در بعضی مواقع که در نگهداری فیدر میکسر، سهل انگاری می شود، ما شاهد نامنظم شدن اندازه ی علوفه و قطعات برش آن ها خواهیم شد که باعث می شود، دستگاه خراب شود و هزینه های زیادی بر دوش صاحب دامداری بگذارد. بنابراین سرویس منظم کار بصرفه تر و عاقلانه تری است که می توانید، در این زمینه انجام دهید.

شما می توانید یک برنامه داشته باشید که طبق آن میکسر خود را تمیز کنید! تمیز کردن میکسر طبق یک برنامه ی منظم می تواند به شما کمک کند که دام مخلوط شده ی با کیفیت تری به دام خود بدهید. اگر دستگاه شما به اندازه کافی تمیز نباشد، احتمالا در عملکرد خود دچار مشکل می شود و باید برای حل مشکل آن هزینه های سنگینی از جمله تعمویض قطعات را بپردازید. پس حتما در دستور کار هفتگی خود، تمیز کردن میکسر را در اولویت بالایی قرار دهید.

آیا از خرید فیدر میکسر، می توانید سود و بهره وری زیادی داشته باشید؟

سوالی که همیشه پرسیده می شود، این است که آیا خرید یک دستگاه میکسر یا مخلوط کن جیره دام می تواند با توجه به هزینه آن سودآوری لازم را داشته باشد؟ اگر قصد خرید یک دستگاه مخلوط کن را دارید، بهتر است که چند لحظه ای دست نگهدارید و از زوایای مختلف این تصمیم خود را بسنجید که ممکن است، چه اثراتی را بر روی روند کار شما بگذارد! تاثیر هزینه های نگهدرای، خرید و تعمیر این دستگاه تا چه حد برای کسب و کار مفید است؟

اگر تصمیم گرفته اید که میزان سودآوری دستگاه فیدر میکسر را بررسی کنید، ما به شما روش این کار را می گوییم. برای این کار لازم است که تنها تعداد گاوهایی که دارید را محاسبه کنید. البته بهتر است، قبل از این کار هزینه تعمیر، خرید و نگهداری این دستگاه را بدون احتساب هیچ سود آوری بصورت دقیق و با جزئیات محساسبه کنید. این محاسبه به شما در شناخت دقیق تر ماجرا کمک خواهد کرد. شاید تا الان یکم گیج شده باشید. در ادامه برای روشن تر شدن موضوع، مثالی را برای شما می زنیم:

اگر میانگین تولید سالانه شیر توسط دامداری شما، 9 تن باشد با  خرید یک دستگاه میکسر، میزان تولید شما بصورت سالانه 5 درصد رشد خواهد داشت. یعنی شما اگر یک دستگاه میکسر داشته باشید، می توانید سالانه حدود 9500 کیلوگرم شیر تولید کنید. همچنین هزینه های ناشی از مخلوط کردن یکسان و متعادل جیره تا 20 درصد در هر تن کاهش پیدا می کند! پس حتما متوجه شده اید که تا چه میزان خرید یک فیدر میکسر می تواند برای دامداری و صنعت شما سودآور باشد.

چرا باید از غذاهای مخلوط برای دام استفاده کرد؟

برخی از دامداران جوان که تجربه زیادی در زمینه دامداری ندارند، این سوال برای آن ها پیش می آید که اصلا چرا باید یک فیدر میکسر خرید تا غذای دام را مخلوط کرد؟ غذای مخلوط شده و میکس شده چه فواید و مزایایی دارد؟ اگر شما هم جواب این سوال ها را نمی دانید، بهتر است که در ادامه مزایای غذای مخلوط برای دام را مطالعه کنید.

دریافت همه چیز در یکجا

دام برای تولید محصولات باکیفیت و شیردهی نیاز به رژیم غذایی خاصی دارد. این روزها با صنعتی شدن همه چیز، می توانیم غذای دام را بصورت کامل به او بخورانیم تا محصولات باکیفیت دامی داشته باشیم. دستگاه فیدر میکسر با مخلوط کردن انواع علوفه، دانه ها، مواد معندی، پروتئین ها، ویتامین ها و … یک غذای کامل با انواع مکمل های غذایی مورد نیاز را به حیوان می دهد تا رشد آن به سرعت اتفاق بیفتد.

جیره متوازن و کنترل شده

خطاهای انسانی همیشه وجود دارند! اگر کار تقسیم بندی غذاهای دام را به یک انسان بسپارید، احتمالا متوجه خواهید شد که در بعضی مواقع غذای یک حیوان، بیشتر از دیگری است. همچنین نمی توان بر نسبت دقیق ترکیب مواد معدنیو مکمل های غذایی کنترل خاصی داشت. خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که انسان امروز داشته است، دیگر کنترل و متوزان کردن جیره کار سخت و پیچیده ای نیست که نتوانید انجام دهید.

دستگاه فیدر میکسر این تضمین را برای شما انجام می دهد که به هر حیوان نسبت مساوری از جیره با مقدار کنترل شده ای برسد تا نگرانی هایی در این زمینه نداشته باشید!

از دست دادن توانایی انتخاب گاوها برای نوع جیره خود

با استفاده از دستگاه های میکسر، باعث می شوید که گاوها دیگر نتوانند، خودشان جیره را انتخاب کنند. انتخاب جیره توسط حیوان می تواند، مشکلات و چالش های متعددی را به همراه داشته باشد که دامداران با تجربه آن را متوجه می شوند.

کاهش هزینه های نیروی انسانی

هنگامی که شما از یک سیستم اتوماسیون و اتوماتیک استفاده می کنید، دیگر نیازی ندارید که تعداد زیای کارگر استخدام کنید. دستگاه به جای تمامی نیروهای انسانی شما با بهره وری و کارایی بیشتر کار می کند و خسته هم نمی شود.

به حداکثر رسیدن مصرف خوراکی و میزان تولید شیر

از مهم ترین مزایای استفاده از غذا و جیره ی مخلوط این است که می توانید با این روش میزان مصرف خوراکه هر دام را با حداکثر برسانید. با به حداکثر رساندن خوراک دام می توانید، تولید شیر دام را افزایش دهید. افزایش تولید شیر دام، محصولات لبنی شما و در نتیجه میزان درآمد شما را افزایش خواهد داد.

کاهش ضایعات علوفه تا 90 درصد

ضایعات علوفه همیشه مورد بحث دامدارن هستند و از حجم زیاد آن ناراضی هستند. حجم زیادی از علوفه که بصورت ضایعات دور ریخته می شود را می توان تا حد بسیار زیادی کاهش داد. دستگاه فیدر میکسر به شما کمک می کند تا ضایعات علوفات خود را کاهش دهید.

کاهش هزینه های دام پزشکی

دام پزشکی و هزینه های مربوطه به آن معمولا جزو هزینه های سنگین یک دامپروی هستند. معمولا این هزینه ها به خاطر عدم رعایت تغذیه اصولی و صحیح دام بوجود می آیند. دام هایی که تغذیه ی صحیح داشته باشند، می توانند سالم تر و شاداب تر زندگی کنند. شما با داشتن یک دستگاه فیدر میکسر که می تواند، غذای دام را مخلوط کند و جیره ای کامل و مغذی به حیوان تحویل دهد، می توانید هزینه های دام پزشکی را به شدت کاهش دهید.

افزایش چربی شیر

تغذیه درست و اصولی دام باعث می شود که چربی شیر تولید شده توسط گاو افزایش پیا کند و ارزش آن را بالاتر می برد. تغذیه صحیحی که با استفاده از فیدر میکسر برای حیوانات خود، می توانید در نظر بگیرید باعث می شود که چربی شیر تولید شده بین 2 تا 4 درصد افزایش پیدا کند که مقدار قابل توجهی است.

افزایش تولید شیر تا دو کلیوگرم در هر روز

هر گاوی که تغذیه اش بهتر شود و از تمامی مکمل های مورد نیاز خود مصرف کند، می تواند شیر تولید شده بیشتری را در اختیار صاحب خود قرار بدهد. شما با مخلوط کردن انواع جیره غذایی، می توانید به حیوان کمک کنید تا دو کلیوگرم بیشتر در هر روز به شما شیر بدهد که مقدار بسیار قابل توجهی است!